Pasaport Bilgileri
Pasaport Türleri
Vize Rejim Tablosu Nedir?
Hangi Tip Vize Almalıyım?

Pasaport Alım Süreci ve Pasaport Türleri

Pasaportumu Nereden ve Nasıl Çıkarabilirim?

Yurt dışı seyahatinize çıkmadan önce ilk yapmanız gereken şey eğer yoksa bir pasaport almak olmalıdır. Eğer önceden almış olduğunuz bir pasaportunuz varsa, geçerlilik tarihini ve kullanılabilir durumda olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yeni bir pasaport çıkarmak veya mevcut pasaportunuzu iptal ettirip yenisini almak için, 01.01.2019 tarihinden itibaren, her il ve ilçede bulunan Nüfus Müdürlüğü'ne başvuru yapmak zorunlu olmuştur.
Pasaport işlemlerine başlamadan önce, aşağıdaki linke tıklayarak, pasaport randevu sistemi, istenen belgeler, pasaport harçları ve işlem süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Reşit olan her bireyin gerekli durumlarda uygunluk kontrolü yapılmak şartıyla iki adet pasaport alma hakkı bulunmaktadır. 

Nüfus Müdürlüğü Pasaport İşlemleri hakkında bilgi ve randevu alabileceğiniz link: https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport


Pasaport Türleri Nelerdir ?
Hangi Tür Pasaport Almalıyım?


- Genel / Normal Pasaport ( Bordo Pasaport )

6257 numaralı devlet memurları kanununu kapsamına girmeyen herkesin almak zorunda olduğu pasaport türüdür. Bebek, çocuk, öğrenci veya yetişkin farketmeksizin her bir birey için ayrı ayrı Bordo / Genel / Normal pasaport çıkarılmalıdır.

- Özel / Yeşil Pasaport ( Hususi Pasaport )

Danışma ve kurucu üyeler haricinde eski TBMM üyeleri, eskiden bakan olarak görev yapan kişiler, ilk üç derecede çalışan kadrolu devlet memurları ve kamu görevinde çalışanlar, kadrolu devlet memurluğu görevinden emeklilik hak ederek veya çekilerek ayrılmış kişiler, halen görevi devam eden il veya ilçe belediye başkanları ile eşleri, üniversiteden mezun olana dek yeşil pasaport hak sahipliği bulunan tüm çocuklar ve öğrenciler ile sözleşmeli olarak devlet ve kamu görevinde çalışıp emekli sandığına bağlanmış kişiler Özel / Yeşil pasaport çıkarmalıdır.

- Gri Pasaport / Hizmet Pasaportu / Görev Pasaportu

Devlet, özel idare veya belediyeler tarafından resmi görev ile yurt dışına gönderilen kişiler, memur olarak yurt dışında bulunan devlet kurumlarına çalışmaya gönderilen kişiler ile Türk Hava kurumu ve Kızılay Cemiyeti tarafından görevlendirilen kişiler ve ailelerine Gri / Hizmet pasaportu çıkarılmalıdır.

- Siyah / Diplomatik Pasaport

En üst düzeyde görev yapan tüm devlet görevlileri tarafından kullanılan pasaport türüdür.

- Geçici Seyahat Belgesi / Geçici Pasaport

Vatandaşı olduğunuz ülkenin yurt dışında bulunan konsoloslukları veya elçilikleri tarafından verilir. Seyahat esnasında kişinin pasaportunu kaybetmesi, pasaportunun çalınması, süresinin bitmesi üzerine veya zorunlu nedenlerle sınır dışı edilme halinde veya farklı özel durumlar için verilen makinede okunabilir ülkesine seyahat etmesini sağlayan özel bir belgedir. Bir ay süreli verilir ve bir kez kullanılabilir.

Pasaport Türleri hakkında detaylı tüm bilgileri alabileceğiniz link : https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport

 

** Detaylı bilgi almak için ; 0 232 482 03 00 veya 0 554 433 79 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Adres:  Akdeniz Cad. Akdeniz İş Merkezi No: 5 Kat:1 Daire:105 Pasaport / İZMİR 

Gsm: 0 554 433 79 39      

Email:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

EKSELANS TURİZM SEYAHAT ACENTASI – A 6312

S5 Box