Blog
Pazar, 03 Mayıs 2020 11:01

Vize Evrakları Hakkında Temel Bilgiler Öne Çıkarılmış

VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN TEMEL EVRAKLAR

Bir yabancı ülkeye seyahat etmeye karar verdikten sonra ilk olarak o ülkenin vize isteyip istemedğini kontrol etmek gerekmektedir. Tabi bir de pasaportunuzun olup olmadığı varsa da pasaportunuzun ne durumda olduğu önemlidir.Süresi yeterli mi, boş sayfası var mı, yıpranmış mı veya bilgilerinizde değişiklik oldu mu? Eğer bunlardan en az bir tanesi varsa, mevcut pasaportunuzu değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Bu durumda ilk yapmanız gereken şey Nüfus Müdürlüğü'nden yeni pasaport almak için randevu almak olmalıdır. Yeni pasaport çıkarma işlemleri sırasında görevli eski pasaportunuzu iptal edecektir ama siz lütfen eski pasaportunuzu görevliden geri isteyin. Eski pasaportunuzun içindeki bilgiler, daha önce alınmış vizeler veya giriş çıkış yaptığınız ülkelerin görünmesi yeni vize başvurunuz için önemlidir.

Yeni pasaportunuz elinize ulaştıktan sonra sıra vize evraklarını hazırlamaya gelir. Araştırmaya başlarsınız, tüm web sitelerini ve blog sayfalarını ziyaret edersiniz. Okuduğunuz bilgilere göre hazırlık yapar ve o dosya ile vize başvurusu yapmak için konsolosluğa veya başvuru merkezine gidersiniz. Tabi sonuç çoğunlukla hüsran olur. Vize başvuru dosyanızda gerekli evraklar yoksa o gün başvurunuzu yapamazsınız ve geri gönderilirsiniz. Bu da işlem sürenizi uzatır ve üzülmenize neden olur.

Vize evraklarını hazırlamak genelde kişilerin en zorlandıkları ve yapmak istemedikleri kısımdır. Konsolosluklar size güven duymak ve size istediğiniz vizeyi verebilmek için sizi tanımak isterler ve bunu dosyanızda sunduğunuz evraklar üzerinden yaparlar. Bir çok kişi kendisi hakkındaki bilgilere konsoloslukların e-devlet üzerinden ulaşabileceğini düşünür. Ülkemiz e-devlette kayıtlı bilgilerinizi konsolosluklarla veya ülkenin başka bir kurumu ile paylaşmazlar.

Her ülkenin istediği vize evrak listesi farklıdır ve zaman içerisinde konsolosluklar istedikleri evrak listesini değiştirirler. Biz de doğru bilgileri anında güncel olarak vermeyi ilke edindiğimiz için kendi web sayfamızda da konsoloslukların istediği evrak listelerini paylaşmayız. Kişiler bizimle iletişime geçtiğinde alınacak vize türüne ve ülkeye göre evrak listelerini e-posta ile özel olarak göndeririz.
Hangi siteye bakarsanız bakın siz hiç bir zaman güncel evrak listesine istediğiniz an ulaşamazsınız. Bu da vize başvuru dosyanızın doğru hazırlanmamasına neden olur. Güncel vize evrak listesini en hızlı ve güvenilir şekilde bir seyahat acentasından, vize danışmanlık ofisinden veya konsoloslukların aracı kurumlarından alabilirsiniz.

Konsoloslukların istediği temel vize evraklarını aşağıda sizin için listeledik. Bu istenen tam liste değildir ve kesinlikle vize başvurunuz için bu evraklar yeterli olmayacaktır, sadece temel evraklardır. Listede bulunan evrakların her biri konsolosluklara göre farklı özelliklerde istenebilir. Bu özellikleri de ancak o ülkeye ait tam vize evrak listesini aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Vize başvurusu için ülkelerin istediği temel evraklar ;
- Pasaportunuzun aslı
- Varsa eski paspaortunuz
- Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf
- Kimlik fotokopisi
- Aile nüfus kayıt örnekleri
- İkametgah belgesi
- Çalışma veya iş durumunuzu gösterir belgeler
- Güncel bakiyeli banka hesap dökümleri
- Tapu ve araç ruhsat fotokopileri
- Varsa davetiye
- Otel ve uçak rezervasyonları
- Eğer bir tura katılıyorsanız tura ait belgeler
- Seyahat sigortası

Evet temel evraklar bunlardır ama dediğimiz gibi bu evraklar da her konsolosluk tarafından farklı biçimlerde veya özelliklerde istenir. Bunların yanı sıra ek belgeler sunmanız da istenebilir.

Vize başvurunuzun doğru yapılabilmesi için evraklarınızın da istenen şekilde doğru ve eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Konsolosluklar dosyanıza koyduğunuz her bir evrağı tek tek inceler ve doğru olup olmadığını, geçerli olup olmadığını kontrol eder. Üzerinde oynama ve karalama yapılmış belgeler, yırtılmış veya yıpranmış belgeler, geçersiz veya onaysız belgeler ya da yanlış hazırlanmış belgeler vizenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Vize başvurunuzu yapmadan ve evraklarınızı hazırlamadan önce lütfen doğru bilgileri aldığınızdan ve doğru kaynaklara ulaştığınızdan emin olunuz.

 

Mutlu günler dileriz...

 

Saygılarımızla,

 

** Detaylı bilgi almak için ; 0 232 482 03 00 veya 0 554 433 79 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Okunma 732 kez Son Düzenlenme Pazar, 03 Mayıs 2020 00:21

Adres:  Akdeniz Cad. Akdeniz İş Merkezi No: 5 Kat:1 Daire:105 Pasaport / İZMİR 

Gsm: 0 554 433 79 39      

Email:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

EKSELANS TURİZM SEYAHAT ACENTASI – A 6312

S5 Box